Dziecko a rozwód - 10 sposobów na to jak przygotować dziecko na rozwód.

09:11 Mamy do Pogadania 14 Comments

Jesteście w sobie zakochani, macie dziecko i nagle coś się psuje między Wami. Nie potraficie już ze sobą rozmawiać, drażni Was każdy gest, każdy oddech partnera. Milczycie coraz więcej, lub jeszcze częściej się kłócicie. Czujecie, że nie jest Wam razem dobrze, więc postanawiacie się rozwieść. Wy jesteście na to gotowi, ale czy Wasze dziecko będzie potrafiło sobie poradzić z zaistniałą sytuacją? Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców? Jak z nim o tym rozmawiać? Jak uchronić przed złymi emocjami dziecko a rozwód przeprowadzić bez przykrych konsekwencji dla całej Waszej rodziny? Czy w ogóle jest to możliwe?

M1:


Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Widzę jak bardzo chłopaki kochają mnie i tatusia. I wiele razy nasz 7 latek zaznacza, że uwielbia te momenty kiedy jesteśmy razem. Nic wtedy mu nie jest potrzebne i nic nie zastąpi chwil wspólnie spędzonych. A kiedy słyszy jak się kłócimy (niestety i przy dziecku nam się to zdarza), bardzo to przeżywa.  Zamyka się wtedy w swoim pokoju, lub próbuje nas przekrzyczeć i uspokoić. "Mamo, tato kocham Was, jesteśmy rodziną, musimy być razem."

Co lepsze jest dla dziecka, rozwód czy nieszczęśliwe małżeństwo? 


Zanim zdecydujesz się na ostateczność, zastanów się najpierw, co dla Was i Waszego dziecka będzie lepsze. Bo to, że dziecko mocno przeżywać będzie Wasze rozstanie jest oczywiste, ale czy trwanie w związku bez miłości i na siłę będzie dobrym wyjściem?

Sama myślę sobie, że dla dobra dzieci byłabym w stanie udawać i trwać w związku bez miłości. Nie musimy się kochać, przytulać i słodko do siebie mówić, grunt by się nie kłócić i nie stwarzać nerwowej atmosfery. Bo to właśnie nasze sprzeczki i kłótnie sprawiają, że dzieci są nerwowe i nieszczęśliwe.

Ale gdy nie potraficie ze sobą w taki sposób żyć, a właściwie obok siebie i każde wasze wspólne przebywanie kończy się awanturą i ostrą wymianą zdań to może jednak lepiej się rozejść?

Nie wiem co jest lepsze. Życie w rozbitej rodzinie i odwiedziny raz u mamy, raz u taty mogą być trudne dla dziecka. Ale wzajemne kłótnie na pewno nie niosą ze sobą niczego dobrego.
Nie ma tutaj dobrego wyjścia. 

Sama pochodzę z rodziny gdzie rodzice byli ze sobą dla dobra dzieci, wieczne awantury, krzyki to nic fajnego. I był czas kiedy miałam do nich żal o to, że się męczyli i męczyli nas, zabrali nam cały spokój psychiczny. I chyba nadal ten żal o takie a nie inne dzieciństwo pozostał. Ale teraz mimo wszystko nie wyobrażam sobie, by mieliby się rozstać. To mój tato i moja mama, nie mogę wyobrazić sobie przy ich boku innych osób.

Jak przygotować dziecko na rozwód?


1. Rozmowa o tym czym rozwód jest.
Pomimo tego, że jesteśmy szczęśliwym małżeństwem rozmawiam z dziećmi na wszystkie tematy. Również temat rozwodu się pojawia, ponieważ mamy wśród znajomych dzieci, które nie mają mamusi lub tatusia. Staram się umiejętnie dobierać słowa i mówić o tym ze spokojem. Myślę, że taki wstęp na temat czym jest sam rozwód, pomoże dziecku trochę poukładać sobie w głowie niektóre fakty i w momencie, kiedy już będzie musiał przez to przechodzić nie będzie to dla niego nic nowego i zaskakującego.

2. Rozmowa o tym dlaczego właśnie na rozwód się zdecydowaliście.
W spokoju przedstaw swoje spojrzenie na całą sytuację. Powiedz dlaczego to robicie, że już nie potraficie ze sobą rozmawiać, i że Waszym zdaniem to jest dla Was i jego najlepsze wyjście.

3. Zapewnienie dziecka, że pomimo rozwodu nadal go kochacie.
 Ważne jest to, by dziecko czuło, że sam fakt tego, że nie będzie mieszkało z mamą i tatą nie musi oznaczać, że nie jest przez nich kochane. Musi czuć, że nie jest przyczyną Waszego rozwodu i że zawsze w każdej sytuacji może do Was przyjść.

4. Nie oskarżamy żadnej ze stron.
Myślę, że nastawianie dziecka przeciwko drugiemu z rodziców nie pomoże jemu w tej trudnej sytuacji. Ono kocha Was równo i bezwarunkowo i jeśli usłyszy przykre zdanie w kierunku któregoś z rodziców, może poczuć się oszukane i skrzywdzone. Nie utrudniajcie jemu tak i tak trudnej sytuacji.

5. Poświęćcie dziecku więcej uwagi.
Same słowa nie wystarczą, trzeba jemu również pokazać, że jest ważne i że decyzja o rozwodzie nie ma nic wspólnego z nim.

M2:

Długo trwałam w związki bez przyszłości - "dla dobra dzieci" - jak mi się wydawało. Bo lepszy taki ojciec (alkohol, wieczne awantury, przemoc w rodzinie) niż żaden - myślałam.
Kiedy jednak zaczęłam zauważać, że i dzieci się go boją, a sama byłam już na skraju wytrzymałości psychicznej postanowiłam, że  nie chcę dłużej tak żyć, odeszłam.


Czasami człowiek musi! Inaczej się udusi


Moja decyzja była dość spontaniczna, a właściwie to on sam ułatwił mi jej podjęcie po tym, kiedy wywiózł mnie i dzieci do moich rodziców i po 2 tygodniach stwierdził, że po nas nie wraca. Wiem dobrze, o co chodziło. Chciał, żebym błagała żeby nas zabrał, prosiła o to, żeby przyjechał. Ale ja tym razem tego nie zrobiłam.

Najważniejsze wtedy było dla mnie bezpieczne dziecko a rozwód można było załatwić w między czasie - tak myślałam. Rodził się już w mojej głowie plan na nowe, spokojne wreszcie życie ale w pewnym momencie emocje wzięły górę i pod ich wpływem wysmarowałam razem z adwokatką pozew. Wtedy jeszcze nie myślałam, jak przygotować dziecko na rozwód i na to, że od tej pory ojciec moich dzieci będzie U NAS rzadkim gościem. Żałuję trochę, może gdybym ich do tego odpowiednio przygotowała byłoby łatwiej.

Po miesiącu od tego "zajścia" mieszkaliśmy już "na swoim" i dopiero wtedy rozmawiałam z dziećmi najbardziej szczerze jak się da na temat tego, jak będzie teraz wyglądało nasze życie - wykorzystując też rady M1. Co mogłabym dodać od siebie?


Jak przygotować dziecko na rozwód?


6.Prawda jest ZAWSZE najważniejsza
I chociaż czasem trudno o niej mówić, to istotne jest to, by nie tworzyć dla dziecka zmyślonych scenariuszy a jedynie nie podając wszystkich szczegółów opierać się w trakcie rozmowy na faktach

7.Nie płacz, nie rozpamiętuj, pokaż, że jesteś silna
Jeżeli będziesz chodzić z wiecznie podkrążonymi oczami i snuć się po mieszkaniu jak zombie nie uśmiechając się do maluchów prawie wcale, wyczują, że dzieje się coś złego. A przecież chodzi o to, żeby one nie czuły, że ta zmiana będzie zła. Mają dalej czuć się bezpieczne. Musisz o to zadbać!

8.Opowiedz o tym, jak teraz będzie wyglądało Wasze życie
Daj dziecku do zrozumienia, że to, iż jego tata nie będzie już z Wami mieszkał nie oznacza wcale, że nie będzie mogło go widywać, że przestaną spędzać ze sobą czas. Nakreśl mu dokładnie Wasz nowy scenariusz. Ono MUSI być świadome zmian, które nadchodzą.

9.Obiecaj wspólny czas i spełniaj obietnicę
Dziecku łatwiej będzie przełknąć informację o rozwodzie jeżeli będzie wiedziało, że od czasu do czasu i tak "będziecie rodziną". Dogadajcie się dla dobra dziecka i spędzajcie razem trochę czasu. Może wspólna wycieczka do zoo? Albo wyjście do kina.. a może nawet zwykły spacer.

10.Nie traktuj dziecka jak karty przetargowej
Jeżeli chcesz coś powiedzieć ich ojcu, to mów bezpośrednio jemu. Dziecko nie może być głuchym telefonem, i nie pomoże się Wam porozumieć a traktując je w ten sposób jedynie wprowadzisz zamęt w jego myśleniu.


Decyzja o rozwodzie NIGDY nie jest łatwa. Bo kiedy dwoje ludzi założyło rodzinę i mają wspólne dzieci, nie mogą myśleć wyłącznie o sobie. Czasami jednak życie pisze dla nas nieprzewidywalne scenariusze i z takim obrotem spraw po prostu trzeba sobie jakoś radzić... 

A Wy? Przechodziliście przez rozwód? A może jesteście w separacji albo po prostu postanowiliście odetchnąć trochę od partnera? A może to Wasi rodzice nie potrafili się porozumieć? Jak przygotować dziecko na rozwód? Macie jakieś sprawdzone rady?

14 komentarzy:

 1. Myślę, że Wasze porady na to, jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców są bardzo dobre, chociaż osobiście myślę, że gdybym miał żonę i dziecko i chciałbym się z nią rozwieść, to byłbym już bardziej skłonny zostać z nią, żeby nie narażać tego dziecka na taki stres.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M1: Tak naprawdę dopóki tego nie przeżyjemy, nie jesteśmy w stanie powiedzieć co jest dobre i co powinno się zrobić w takiej sytuacji. Ja mogę na szczęście jedynie gdybać, M2 swoje już przeszła, hmmm Też zostałabym w takim związku dla dzieci, ale czy byłyby w tym szczęśliwe i czy byłoby to dla nich dobre nie wiem. Pewnie w dużej mierze zależy to od tego w jaki sposób byśmy dalej żyli. Bo życie w strachu, kłótni i przemocy na pewno nie byłoby dla nikogo dobre. Trzeba to przeżyć by móc coś na ten temat powiedzieć.

   Usuń
 2. Też myślę, że lepiej się rozwieść niż męczyć się na siłę w małżeństwie. Dsieci są bardzo spostrzegawcze i widzą więcej niż się dorosłym wydaje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M2: I czasami ten rozwód naprawdę jest dla nich lepszy

   Usuń
 3. Nie wiem czy można dziecko na to przygotować, zwłaszcza jeśli rodzice są w stanie wojny...Gdy obserwuje się dzieci np. w szkole, to zwykle przyczyną niepożądanych zachowań u dziecka jest właśnie rozwód rodziców lub emigracja jednego z nich za granicę za pracą. Zawsze w jakiś sposób odbija się to na dziecku....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M2: tak, to prawda. I rzeczywiście nie mozna w stu procentach przygotować dziecka na takie wydarzenie. Tak samo jak na śmierć bliskiej osoby. W tym wypadku przecież też ktoś.. "odchodzi"..

   Usuń
 4. słusznie zauważono w artykule, że nie tylko sam rozwód ale i każda sprzeczka jest źle odbierana przez dzieci. Przed dziećmi nie da się ukryć, że coś jest nie tak, według mnie nie ma idealnego sposobu na przygotowanie dziecka do rozwodu rodziców, najlepiej, żeby nie dochodziło do takich sytuacji ale jeżeli już to nie można okłamywać dziecka, trzeba porozmawiać szczerze, zapytać o zdanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M2: zdecydowanie. szczerość jest najistotniejsza. Ja najbardziej bałam się tego, czy moje dzieci kiedyś powiedzą o nowym mieszkaniu, że to ich dom.. Mówią tak już od dłuższego czasu i cieszy mnie ten fakt.

   Usuń
 5. Myślę, że nie da się dziecka przygotować na rozwód. Możemy się starać ułatwić mu tę trudną sytuację, ale zawsze w jakiś sposób odbije się to na dziecku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M2: to prawda.. dlatego tak ważne jest nasze wsparcie

   Usuń
 6. Na pewno trwanie ze sobą na siłe ze względu na dziecii nie jest dobre.Te małe oczka widzą i czują napietą atmosferę w domu i to jescze gorzej się na nich odbija niż rozwód.Takie jest moje zdanie choć wiadomo rozwód,rozstanie też się na nich odbije w jakimś sensie zawsze,niestety :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M2: Ty Wiesz jak to u nas było i Wiesz też dobrze, że u nas nie było innego wyjścia. Teraz jest lepiej... dla nas wszystkich

   Usuń
 7. Myślę, że małżeństwo na siłę i tylko dla dobra dziecka mogłoby być gorsze niż rozwód. Kłótnie, awantury lub po prostu napięta atmosfera nie jest to wytrzymania a dziecko widzi i czuje więcej niż myślą dorośli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M1: Myślę, że masz rację. Jeśli w domu panuje napięta atmosfera, dziecko bardzo to przeżywa i na pewno nie jest to dla niego nic dobrego.

   Usuń