Sposób na katarek u dziecka? Aspirator do nosa! Sprawdź, jak wybrać odpowiedni

Katar to jedna z najczęściej występujących chorób u dzieci. Ze względu na niedostatecznie wykształcony układ immunologiczny, dolegliwość ta najczęściej występuje u noworodków i niemowląt – z nasileniem w okresie jesienno-zimowym lub wczesnowiosennym. Każdemu rodzicowi prędzej czy później przyjdzie zmierzyć się z problemem nawracającego kataru. Dlatego też lepiej przygotować się na taką ewentualność i zwiększyć świadomość w obrębie efektywnego zwalczania objawu. 

Katarek, choć z reguły niegroźny, jest niestety bardzo uciążliwy – szczególnie u dzieci do 1 roku życia. Nie są one w stanie samodzielnie wydmuchać noska i pozbyć się dyskomfortu. Wówczas idealnym sposobem usuwania zalegającej wydzieliny jest inwestycja w aspirator do nosa, w który powinna być wyposażona każda wyprawka dla noworodka. Jaki model aspiratora wybrać? Jak go używać, aby nie stanowił zagrożenia dla maluszka, a jednocześnie efektywnie ewakuował wydzielinę? Podpowiadamy. 

Aspirator do nosa – czy to konieczne?

Im młodsze dziecko, tym prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta. Niemowlęta przez pewien okres życia są w stanie oddychać wyłącznie przez nos. Zatkane kanały nosowe utrudniają jedzenie i oddychanie zakłócają sen, powodując dodatkowy problem nieprzespanych nocy zarówno u maluszka, jak i rodzica. Szybkie i efektywne usunięcie wydzieliny pozwala skrócić czas utrzymywania się stanu zapalnego oraz zapobiega jego rozwojowi. 

Najlepszym wyborem będzie urządzenie o delikatnej mocy ssącej, przy którym ryzyko uszkodzenia śluzówki jest mocno ograniczone. Popularnością cieszą się modele z możliwością mechanicznego odciągnięcia wydzieliny przez rodzica za pomocą drenu. Podczas zakupu, zwróć również uwagę na rozmiar i poręczność aparatu, który powinien zmieścić się w torbie, np. w czasie podróży. Jeśli chcesz uniknąć groźnych powikłań zdrowotnych tj. infekcji krtani, ucha środkowego, a nawet zapalenia płuc, zakup aspiratora jest niezbędny.  

Pozbądź się katarku – jak używać aspirator do nosa

Jednym z popularniejszych modeli jest aspirator do noska Katarek Plus, który jest dostępny na stronie sklepu Jukki.pl. Urządzenie dzięki małemu odkurzaczowi umożliwia bezpiecznie i skutecznie odciąganie wydzieliny. Aparat jest wskazany do użytkowania już od pierwszych dni życia malca. 

W każdym zestawie Katarek Plus znajdziesz:

  • 1 x Aspirator z rozkręcaną komorą – ułatwia utrzymanie higieny i sterylności 
  • 2 x Końcówka z identyfikacją „JA&TY” –minimalizuje ryzyko pomyłki podczas montażu
  • 1 x Szczoteczka z wytrzymałym włosiem – pozwala dokładnie oczyścić dren z wydzieliny.
  • 10 x ampułka roztworu soli fizjologicznej 5ml – rozrzedza katar i nawilża śluzówkę po zabiegu

Delikatne ssanie jest możliwe dzięki podciśnieniu, które wytwarza się podczas zasysania odkurzaczem lub poprzez mechanicznie ssanie przy pomocy dołączonego drenu. Urządzenie nie podrażnia delikatnej śluzówki noska, jednak sam zabieg należy przeprowadzać delikatnie i z wyczuciem, pilnując tego, by wylot drenu nie zasysał ścianki nosa. 

Ważne, by ok. 5-10 minut przed odciąganiem kataru, rozrzedzić gęstą wydzielinę w celu ułatwienia jej ewakuacji. Aspiratory do noska dla dzieci szybko przynoszą ulgę, są bezpieczne, proste w utrzymaniu higieny, a przede wszystkim mobilne i poręczne. Sięgnij po zestaw aspiratora za pośrednictwem internetowego sklepu Jukki i razem z maluszkiem odetchnij spokojnie.

Redakcja mamydopogadania.pl