Zalety ręczników bambusowych dla dzieci

Tkanina bambusowa jest tworzona z włókien bambusowych, które są przetwarzane w tkaninę. Włókna rośliny są oddzielane od zdrewniałej łodygi i poddawane odpowiednim procesom co pozwala na uzyskanie bardzo miękkich i chłonnych ręczników. Tkanina bambusowa stała się ostatnio bardzo popularna. Szczególnie często wybierana jest przez rodziców dla ich dzieci. Co jeszcze sprawia, że tkanina bambusowa zyskuje na popularności? Czy warto inwestować w ręczniki z niej wykonane? Jak o nie dbać, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości? Podpowiadamy!

Jak powstaje tkanina bambusowa?

Tkanina bambusowa jest trwała, przyjazna dla środowiska i może być produkowana w dużych ilościach. Jest również lekka i oddychająca, dzięki czemu idealnie nadaje się do odzieży, takiej jak koszule, sukienki, spódnice i nie tylko. Tkanina bambusowa była używana od wieków do produkcji tekstyliów w wielu krajach na całym świecie, w tym głównie w Chinach, Japonii i Tajlandii. Obecnie dzięki swojemu szerokiemu wachlarzowi zastosowań i wielu zaletom tkanina ta jest używana do produkcji tekstyliów na całym świecie. Istnieje wiele różnych rodzajów tkanin bambusowych – niektóre są używane do produkcji odzieży, a jeszcze inne do celów przemysłowych, takich jak materiały izolacyjne lub budowlane.

Tkanina bambusowa powstaje poprzez tkanie włókien bambusowych. Proces rozpoczyna się od zebrania bambusa i pocięcia łodyg na małe kawałki. Łodygi są wstępne czyszczone z liści i wszelkich większych zanieczyszczeń. Włókna bambusa są rozdzielane, a następnie splatane w nici. Po spleceniu nici umieszcza się je w gorącej wodzie i chemikaliach, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia w tym bakterie i grzyby, które mogą być obecne we włóknach. Proces zakończony jest suszeniem i zwijaniem nici w szpule.

Dlaczego ręczniki bambusowe są lepsze niż ręczniki bawełniane?

To pytanie może zadać sobie wiele osób. Ręczniki bawełniane są częściej używane w gospodarstwie domowym niż bambusowe, ale czy to słuszna decyzja? W tym artykule dowiemy się, dlaczego ręczniki bambusowe są lepsze niż ręczniki bawełniane i jakie są między nimi różnice.

Odpowiedź na to pytanie tkwi w różnicy między tymi dwoma rodzajami ręczników. Bambus to szybko rosnąca roślina, której uprawa jest odnawialna i zrównoważona. Bambus jest używany od tysięcy lat w wielu różnych kulturach na całym świecie do produkcji różnorodnych produktów, takich jak dywany, maty, papier, odzież itp. Bambus jest również świetną alternatywą dla włókien syntetycznych, takich jak nylon czy poliester, które mają negatywny wpływ na środowisko w przypadku niewłaściwej utylizacji.

Wiele osób może argumentować, że ręczniki bawełniane są lepsze. Jednak w wielu przypadkach lepiej sprawdzą się ręczniki bambusowe, które są lepsze ze względu na szereg swoich właściwości.

Tkaniny usuwane do produkcji ręczników i innych akcesoriów dziecięcych powinny być wyjątkowo wytrzymałe. Bambus jest tkaniną trwalszą niż bawełna, ale jest też droższy. Natomiast jego wytrzymałość sprawia, że tekstyliów wykonanych z tej tkaniny nie będziemy musieli tak często wymieniać. Dlatego na dłuższą metę ręczniki bambusowe dla dzieci są bardziej opłacalne niż bawełniane.

Kolejną cechą przemawiająca na korzyść tkaniny bambusowej jest jej chłonność. Ręcznik bambusowy dla niemowląt będzie w stanie wchłonąć nawet 60% więcej wody niż ten wykonany z bawełny. Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy mieć pewność, że skóra naszego dziecka będzie wolna od wilgoci. Warto również zwrócić uwagę, że mimo bardzo wysokiej chłonności wilgoci tkanina ta praktycznie nie pochłania żadnych zapachów.

Dodatkowo tkanina bambusowa posiada świetne właściwości termoregulacyjne. Oznacza to, że korzystanie z takiego ręcznika nawet w upalne dni będzie bardzo przyjemne dzięki zapewnionemu uczuciu chłodu.

Tkanina bambusowa powinna być w szczególności wybierana przez alergików. W ręcznikach bambusowych nie znajdziemy lanoliny, która występuje w wielu produktach tekstylnych i może powodować reakcje alergiczne. Tkanina bambusowa posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Oznacza to, że nie będą się na niej rozwijać bakterie i pleśnie. Dodatkowo kurz nie będzie do niej przyczepiać tak łatwo, jak do tkaniny bawełnianej.

Jak dbać o ręczniki bawełniane?

Jest to bardzo wytrzymała tkanina. Natomiast jeśli chcesz, aby Zakupiony przez Ciebie ręcznik bambusowy dla dzieci jak najdłużej wyglądał jak nowy, warto pamiętać o kilku regułach pielęgnacyjnych. Po pierwsze temperatura prania. Wiele osób uważa, że ręczniki powinno prać się w wyższych temperaturach, niż pozostałe tekstylia. Natomiast najbardziej optymalnym programem do prania tkaniny bambusowej jest ten przeznaczony do delikatnych rzeczy i temperatura 30 stopni Celsjusza.

Zrezygnuj również z silnych środków chemicznych i używaj tych łagodnych, stworzonych z myślą o dzieciach i tkaninach naturalnych. Unikaj również stosowania wybielaczy i zmiękczaczy, które mogą wpłynąć na strukturę włókien i zmniejszyć właściwości chłonące ręcznika.

Aby ręczniki bambusowe były jak najdłużej miękkie i puszyste w celu ich wysuszenia unikaj wystawiania ich na ostre słońce i działanie wysokich temperatur. Możesz wybrać do tego celu odpowiedni program w swojej suszarce lub rozwiesić je w odpowiednim miejscu na dworze. Delikatny przepływ powietrza sprawi, że tkanina w odpowiednim tempie stanie się sucha i zachowa swoją naturalną strukturę.

Oczywiście są to tylko sugestie dotyczące pielęgnacji i nie zawsze jest możliwość, aby spełnić wszystkie punkty z powyższej listy. Warto natomiast spełnić choć część z nich, aby ręczniki jak najdłużej zachowały swoje niesamowite właściwości.

Partnerem artykułu jest sklep qbanamama.pl.

Redakcja mamydopogadania.pl