Czy kobieta powinna zostać w domu?

Czasy, kiedy kobieta zmuszona była zrezygnować z edukacji i rozwoju kariery na rzecz wychowywania dzieci dawno już za nami. Na szczęście obecnie większość z nas może pozwolić sobie na swobodny wybór. Same decydujemy, jak pogodzić życie rodzinne z pracą, mamy możliwość zdobywania wyższego wykształcenia, wyboru ścieżki naukowej oraz dostępu do wszystkich zawodów.

Łączenie ról

Oczywiście nie trzeba decydować się na jedną określoną ścieżkę. Nie definiuje nas już zwrot kura domowa czy kobieta sukcesu. Dzięki możliwościom, jakie oferują nam dzisiejsze czasy, możemy połączyć obydwie role i realizować się zarówno zawodowo, jak i jako zaangażowane matki. Znam wiele kobiet, które w trakcie ciąży kończyły studia lub dodatkowe kursy.
Rynek pracy oferuje wiele możliwości pracy zdalnej, dzięki którym mamy mogą zarabiać pieniądze z domu. Zostają z dziećmi często o wiele dłużej niż tylko przez pierwszy rok życia, co ma korzystny wpływ na rozwój najmłodszych, a także na samopoczucie mam. Część kobiet zajmuje się sprzedażą internetową, obrabianiem fotografii, pisaniem tekstów, a nawet prowadzeniem własnych blogów czy firm. Brak normowanych godzin pracy i konieczności codziennego dojeżdżania do biura, umożliwia samodzielne zaplanowanie zadań i dostosowanie ich do planu dnia dziecka.

Praca w ciąży

Wiele kobiet ceni sobie możliwość dalszej pracy w trakcie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu czują się potrzebne, wartościowe i spełniają potrzebę ciągłego doskonalenia się. Niestety nie w każdym zawodzie i środowisku praca w trakcie ciąży byłaby bezpieczna, dlatego coraz więcej kobiet właśnie wtedy zmienia swój sposób zarabiania pieniędzy.
Połączenie życia zawodowego z prowadzeniem domu z pewnością wymaga dużej dyscypliny i zorganizowania czasu. Należy być także elastycznym i umieć dostosować się do nagłych zmian planu, czego nie da się uniknąć z maluszkiem w domu. Jestem przekonana, że kobiety pracujące zdalnie są bardzo przedsiębiorcze, zaradne i wszechstronnie uzdolnione. Po takim doświadczeniu z łatwością wrócą na rynek pracy i odnajdą się w zawodzie, jeśli zechcą opuścić dom i wrócić do pracy na etat.
Jak widzisz, w obecnych czasach nie musisz stawiać wyraźnej granicy pomiędzy pracą a rodziną. Karierę zawodową można pogodzić z opieką nad dzieckiem, dzięki pracy zdalnej. Jeśli również nie wyobrażasz sobie rezygnowania ze zdobywania nowych doświadczeń, spróbuj znaleźć dziedzinę, dzięki której będziesz mogła pracować z domu i wciąż stawiać sobie wyzwania. A tobie bliżej do kury domowej czy kobiety sukcesu? A może również łączysz obydwie role?

Redakcja mamydopogadania.pl