Pomoc psychologiczna dla dziecka z nowotworem – gdzie szukać pomocy?

Dziecko z chorobą nowotworową musi mieć obok siebie wspierającą rodzinę, która będzie dla niego ostoją. Poza tym potrzebuje również profesjonalnej pomocy psychologa. Choć to rodzice i rodzeństwo są mu najbliżsi, konieczne jest także umożliwienie mu współpracy z profesjonalistą. Wsparcie psychoonkologicze dla dzieci oferują fundacje pomocowe – jedną z nich jest https://www.urticadzieciom.pl/.

Jak działa Fundacja Urtica Dzieciom?

Urtica Dzieciom to fundacja onkologiczna dla dzieci, która współpracuje z oddziałami onkologicznymi i hematologicznymi w szpitalach w całej Polsce. Jej wolontariusze spotykają się z małymi pacjentami w czasie warsztatów plastycznych, podczas których onkopacjenci, mimo trudnej choroby, mogą cieszyć się zwyczajnym dzieciństwem.

Fundacja organizuje terapeutyczne turnusy dla dzieci i ich rodziców. W czasie takich wyjazdów oferuje wsparcie psychoonkologicze dla dzieci i ich rodzin. Pomaga poradzić sobie z trudnościami wynikającymi z choroby i przejść przez cały jej proces.

Mali pacjenci dzięki wyjazdom z fundacją spędzają czas w swoim gronie na wspólnej zabawie, ale także nauce: poznają praktyczne zasady profilaktyki zdrowia. Podczas obozów udaje im się nabrać energii i sił do tego, by zmagać się z chorobą, a także pomyślnie przejść przez proces rekonwalescencji.

Fundacja pomaga również finansowo szpitalom, które leczą małych pacjentów onkologicznych. Każdy może ją wesprzeć, przekazując 1,5% podatku w rozliczeniu rocznym PIT lub wpłacając środki na konto fundacji.

Rola psychologów w procesie leczenia onkologicznego

Dzieci z chorobami nowotworowymi to szczególni pacjenci. Są niedojrzali emocjonalnie, fizycznie i psychicznie. Dlatego ich podejście do choroby może znacznie odbiegać od tego, jak rozumieją ją dorośli.

Dziecko od samego początku musi mieć pełną wiedzę na temat tego, co je spotkało. Rolą psychoonkologa jest powiedzieć mu prawdę o tym, jak wyglądać będzie jego leczenie. Musi to zrobić jednocześnie zgodnie z wiedzą medyczną i na poziomie adekwatnym do rozwoju psychicznego dziecka. Dzięki temu pacjent będzie mieć zaufanie do swoich lekarzy i łatwiej będzie mu poddawać się kolejnym badaniom i etapom terapii.

Rodzice nie zawsze potrafią i chcą zachować się szczerze wobec swojego dziecka. Budzi się w nich naturalna potrzeba chronienia go przed tym, co najgorsze. Dlatego tak ważne jest, by rodzina współpracowała ze specjalistą. Ten pomoże jej zachować się racjonalnie w tak trudnej sytuacji. Rodzice to najważniejszy czynnik wspierający dziecko w czasie leczenia, więc niezwykle ważne jest, by zostali wyposażeni w wiedzę i narzędzia, które pozwolą im realnie pomóc dziecku w walce z chorobą.

Choroba onkologiczna to zawsze cios dla rodziny, szczególnie gdy dotyka najmłodszych. Dzięki pomocy oferowanej przez fundacje onkologiczne rodziny dotknięte nią nie są same. Mogą liczyć na wsparcie materialne i poza finansowe, które również jest niezwykle ważne.

Materiał zewnętrzny

Redakcja mamydopogadania.pl