Czy picie alkoholu skraca życie?

Alkohol dostępny jest pod wieloma postaciami. Nieustannie na rynku pojawiają się nowe gatunki trunków, pochodzące od znanych i renomowanych producentów. Przygodę z alkoholem wiele osób rozpoczyna już w wieku nastoletnim. Sporo zwolenników mają różne gatunki wina, czysta wódka, likiery, nalewki, gotowe drinki, piwo, koniaki oraz brandy. Wiele osób jednak twierdzi, że częste picie skraca życie. Abstynenci unikają picia alkoholu nawet na ważnych rodzinnych uroczystościach jak ślub, rocznica czy okrągłe urodziny.

Złe wspomnienia

Często powodem całkowitej abstynencji są złe wspomnienia z okresu dzieciństwa i dojrzewania.
Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, gdyż lekarze biją na alarm iż alkohol sprzyja rozwojowi nowotworów, powoduje nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę oraz wiele innych groźnych i przewlekłych chorób Oczywiście alkohol wypijany w niewielkich ilościach raz na jakiś czas nie powinien mieć negatywnego skutku na zdrowie. Niekorzystne objawy diagnozowane są u osób uzależnionych, które regularnie spożywają alkohol w niemałych ilościach.
U osób uzależnionych bardzo często diagnozowana jest marskość wątroby i rak trzustki. Choroby te zazwyczaj powodują śmierć, gdyż są bardo trudne w leczeniu i niosą za sobą wiele komplikacji. Nowotwory bardzo często dają przeżuty na inne organy, na przykład płuca, kości, żołądek czy jelita.

Leczenie alkoholizmu

W przypadku uzależnienia bardzo ważny jest czas. Taka osoba jak najszybciej powinna poddać się leczeniu i skorzystać z pomocy psychologicznej. Dobrym rozwiązaniem jest uczestniczenie w spotkaniach grup wsparcia, w czasie których można wymienić swoje poglądy, doświadczenia i spostrzeżenia.
Niektóre gatunki alkoholu mają również pozytywny wpływ na zdrowie. Czerwone wytrawne wino usprawnia pracę układu pokarmowego i reguluje trawienie. Udowodniono naukowo, iż czerwone wino może zahamować rozwój komórek nowotworowych które są odpowiedzialne za raka piersi. Ważne, aby wybierać wino najwyższej jakości, które w swoim składzie nie zawiera zbyt wielu siarczanów i związków chemicznych.
Alkohol powinny ograniczyć także osoby będące na diecie odchudzającej, gdyż jest on źródłem wielu pustych kalorii. Dodatkowo wypijany wieczorem spowalnia metabolizm i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w różnych partiach ciała.
Alkoholu pod żadnym pozorem nie wolno łączyć z przyjmowanymi lekarstwami i tabletkami przeciwbólowymi, gdyż nie tylko hamuje on skuteczność leków ale również może powodować wiele niebezpiecznych skutków ubocznych jak zmiany skórne, mdłości czy drgawki.

Redakcja mamydopogadania.pl