Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak rozmawiać, żeby ludzie nas słuchali?

6 listopada 2019


W dzisiejszych czasach ze wszystkich stron napływa do nas gigantyczny nadmiar informacji. Obrazy, dźwięki, teksty – przebodźcowanie czeka na nas na każdym kroku. Dlatego najchętniej wyłapujemy proste i zwięzłe komunikaty. Używamy emotikon zamiast opisywać swoje emocje, zwracamy uwagę na krzykliwe zdjęcia, pomijamy wiele nieistotnych informacji.

Zatem, jak rozmawiać z ludźmi, aby nas słuchali?

Co zrobić, by przebić się przez szum komunikacyjny? Komunikacja interpersonalna to sztuka warta opanowania. Przydaje się codziennie w każdej dziedzinie życia. Dzieli się na komunikację werbalną i niewerbalną. Sukces komunikacji zależny jest także od nadawcy, czyli osoby nadającej komunikat. Musi ona wysławiać się w sposób czytelny dla odbiorcy oraz upewnić się, że wiadomość dotarła i została zrozumiana. Odbiorca natomiast powinien chcieć słuchać, przyjąć informację i potwierdzić, że się z nią zapoznał. Po drodze niestety wysyłane przez nas komunikaty napotykają wiele trudności, czyli tak zwanych szumów. Głośny telewizor, przerywające połączenie, czy nawet nasze odczucia i emocje mogą wpłynąć na jakość rozmowy. Jak widzisz tylko na pierwszy rzut oka rozmawianie ze sobą jest takie łatwe. Jeśli chcesz, aby twój komunikat dotarł do ludzi i wywiązała się w związku z tym dalsza dyskusja, musisz wiedzieć w jaki sposób to uczynić.

Komunikacja niewerbalna

Przede wszystkim pamiętaj, że komunikacja niewerbalna, czyli twoja mimika, postawa ciała, ton głosu, jest niezwykle istotna. Rozmówca z łatwością wyczuje twoje negatywne nastawienie, przez co źle odbierze to, co masz do powiedzenia i nie będzie uważnie słuchał. Uważaj na negatywne przyzwyczajenia – staraj się nie plotkować, nie obrażać ani nie oceniać innych, nie koloryzuj opowieści. Wszystkie te sposoby obrócą się przeciwko tobie, a w oczach słuchaczy nie będziesz ani pozytywny ani wiarygodny. Staraj się być sobą, nie odgrywaj roli, chyba że występujesz na scenie teatru! Szczerość to podstawa dobrej komunikacji, bez tego nie będziesz autentyczny. Pamiętaj, aby mówić na temat i nie odchodzić zbytnio od głównego wątku. W przeciwnym wypadku słuchacze pogubią się i nie zrozumieją celu wypowiedzi. Dopasuj swój głos do tematu rozmowy, modeluj go, aby utrzymać uwagę odbiorcy. Staraj się mówić głośno i wyraźnie, ale nie krzyczeć. Dzięki temu słuchacz z pewnością zrozumie, co masz na myśli.
Pamiętaj, że niezwykle istotne jest również słuchanie! Jeśli chcesz, aby inni poświęcali ci uwagę, odwdzięcz się tym samym. Nie skupiaj się tylko na sobie, nie prowadź monologu. Aktywne słuchanie polega na przytakiwaniu, dawaniu informacji zwrotnej i dopytywaniu o zasłyszane informacje.

Pomoc psychologiczna dla dziecka

Redakcja mamydopogadania.pl

Redaktorzy na naszej stronie są ekspertami, którzy z pasją i zaangażowaniem tworzą treści specjalnie dla naszych czytelniczek. Każdy z nich posiada bogate doświadczenie i wiedzę w różnych dziedzinach, co pozwala nam dostarczać wartościowe, rzetelne i inspirujące artykuły. Nasz zespół redakcyjny składa się z profesjonalistów, którzy są nie tylko wykwalifikowanymi dziennikarzami, ale także specjalistami w takich obszarach jak lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Endometrioza
do matury z języka polskiego
Indywidualne zajęcia językowe dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?