Odgadywanie płci dziecka: Chłopak czy dziewczynka?

Zabawka w zgadywankę zaczyna się w momencie, kiedy zobaczymy na teście ciążowym pozytywny wynik. W głowach przyszłych mam od razu pojawia się pytanie, jakiej płci będzie dziecko. Takie przewidywanie może być fajną rozrywką, szczególnie w momencie kiedy dołącza do tej zabawy cała rodzina. „Dziewczynki zabierają swoim mamom urodę, a ty ostatnio wyglądasz trochę gorzej” – powie jedna przyjaciółka; Twoje włosy niesamowicie lśnią – to musi być chłopiec” – stwierdzi kolejna. Jednak takie zgadywanie na podstawie przesądów, to jedna sprawa, drugą jest nauka.

Naukowe powody

Naukowych powodów, które mogą być dla nas rzeczywistą podpowiedzią, czy to będzie chłopak czy dziewczynka jest kilka. Pierwszą z nich są wymioty, uczucie ciągłego znużenia i zawroty głowy, które mogą skutkować utratą wagi i odwodnieniem. Nauka pokazuje, że kobiety, które cierpią na poranne mdłości znacznie częściej rodzą dziewczynki. To samo dotyczy przyszłych mam, które w trakcie ciąży robią się zapominalskie. Więc następnym razem, jak nie będziesz pamiętać, gdzie położyłaś klucze od domu, to może być wina twojej małej księżniczki. Ciągły stres, nawet bez większego powodu, również może być oznaką, że czas zacząć kupować różowe ubranka.
Zwiększony apetyt, podwójne obiady, ciasteczka i większą ilość spożywanych kalorii, może oznaczać, że w twoim brzuchu jest mały mężczyzna, który już od pierwszych tygodni, myśli o jedzeniu. Z reguły kobiety, które rodzą synów, spożywają o 10% kalorii więcej niż te, które będą mieć córki. Coraz więcej badań wskazuje również na to, że pojawiająca się cukrzyca ciążowa, może być dla nas sygnałem, że na baby shower pojawi się tort z napisem „it’s a boy”. Istnieje również teoria, że bicie serca u chłopców jest wolniejsze niż u dziewczynek, jednak nie ma na to, aż tak wielu badań i może być to tylko przypadek, że akurat w momencie badania u jednej z płci występuje szybsze tętno.

Przesady na temat płci dziecka

W takim razie, co ze wszystkimi wiejskimi przesądami odnośnie przewidywań czy to chłopak czy dziewczynka? Niestety większość nie ma żadnego poparcia naukowego, są to tezy wyssane z palca, jednak to nadal fajna zabawa, której nie sposób sobie odmówić. Prawda jest taka, że zawsze mamy 50% szans na odgadniecie płci bobasa i niezależnie od nauki, nigdy nie będziemy mieć pewności. Oczywiście najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem, żeby poznać odpowiedź na to pytanie jest USG, ale nawet tutaj zdarzają się pomyłki. Także, jeżeli chcesz mieć 100% pewności, jedyne co musisz zrobić, to uzbroić się w cierpliwość i poczekać do chwili narodzin.

Redakcja mamydopogadania.pl