Jak znaleźć wolność w związku? Praktyczne wskazówki

W każdej bliskiej relacji opartej na miłości powinien być zachowany odpowiedni balans między własnymi potrzebami i poświęceniem. Osoby dążące do tego, żeby stworzyć udany związek, zazwyczaj dają swojej drugiej połówce swobodę, możliwość samorozwoju i szanują jej potrzeby, nawet jeżeli czasem mogą wydawać się niezrozumiałe bądź egoistyczne. Brak zrozumienia w tej kwestii, najczęściej kończy się kłótniami bądź rozstaniem.

Czym jest wolność w związku?

To wyrażanie swoich opinii i przekonań, bez obawy, że zostanie się wyśmianym bądź skrytykowanym przez naszego partnera. To także czas, który przeznaczamy na samorozwój, czytanie, naukę, trening, cokolwiek, co dotyczy naszych pasji i hobby. Wolność w związku to wyrozumiałość i kompromisy. Żyjąc w takiej relacji, powinniśmy czuć się zrelaksowani i być sobą. Dbanie o wspólne dobro, przeżywanie niezapomnianych chwil, wyjścia na romantyczne kolacje i bliskość, to na pewno ważne aspekty każdego związku. Jednak przebywanie z partnerem przysłowiowe 24/7, może okazać się dla nas toksyczne.

Bycie w samotności

Jako jednostki, nieważne jak bardzo ekstrawertyczne, skore do zabawy i uwielbiające towarzystwo ludzi, miewamy momenty, kiedy wolimy posiedzieć sami, napawać się ciszą i spokojem, chwycić za dobrą książkę i po prostu zrobić coś dla siebie. Druga osoba powinna wiedzieć, że czasem zamiast wspólnego wyjścia, wolimy usiąść w samotności w fotelu, ponieważ wpływa to na nasz komfort i stan psychiczny. Jeżeli takie sytuacje bywają generatorem kłótni, warto usiąść i porozmawiać na ten temat z partnerem. Należy wytłumaczyć, dlaczego akurat dzisiaj nie chcemy iść do kina bądź robić cokolwiek innego we dwoje. Niektórzy z nas mają większą potrzebę spędzania czasu w samotności niż inni, ale na to też jest recepta. Jeżeli mamy ochotę poświęcić wolny wieczór na czytanie książki, za którą mieliśmy się zabrać już miesiąc temu, a nasza druga połówka akurat w tym samym momencie oczekuje naszego towarzystwa, warto zastanowić się nad rozwiązaniem takiej sytuacji. Możemy zachęcić drugą osobę, żeby zorganizować wieczór z książką, rozsiąść się wygodnie na kanapie, być blisko siebie i od czasu do czasu okazywać sobie czułość – wilk syty i owca cała.

Najważniejszą rzeczą w każdej relacji jest rozmowa. Dotyczy to wszystkich problemów, które chcielibyśmy rozwiązać i tutaj nie ma wyjątku. Jeżeli pragniemy mieć więcej swobody i czuć wolność w związku, to należy po prostu porozmawiać o tym z partnerem, znaleźć kompromis i żyć tak, żeby dwie osoby mogły poczuć prawdziwe szczęście i spokój ducha.

Redakcja mamydopogadania.pl