Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Maseczki ochronne na twarz – nasz sposób na walkę z koronawirusem

15 maja 2020

Noszenie masek ochronnych Światowa Organizacja Zdrowia postuluje jako jedną spośród form obrony przed koronawirusem. Mogą pozwalać na obniżenie fali zachorowań, lecz także zabezpieczać pozostałych – w końcu bez zrobionego testu zupełnie nie mamy gwarancji, czy jesteśmy chorzy, lub nie. Nieodzowność używania masek wskazuje się jako jedną spośród podstaw relatywnie szybkiego zwycięstwa nad nowym, poważnym patogenem w chińskim Wuhan, ognisku infekcji Covid-19.

Jednorazowe maski chirurgiczne

Przeważnie wykorzystywane są maski chirurgiczne jednorazowego użytku. Ich założeniem nie jest oczyszczanie powietrza, ale tworzenie fizycznej bariery pomiędzy błonami śluzowymi natomiast ewentualnym zabrudzeniem. Zabezpieczają przed większymi częściami, o wielkości ponad 1 mikrometra (μm), natomiast nie przed samymi drobnoustrojami o wielkości mierzonej w nanometrach (w wypadku koronawirusa jest to 60–140 nm). Stanowią jednak efektywną przeszkodę dla aerozoli, w jakich mogą być obecne zarazki.

Maski ochronne na twarz bawełniane – główne dane o maskach wielorazowego użytku

Maseczki ochronne na twarz z bawełny cieszą się jeszcze większą sławą. Po pierwsze dlatego, iż są szybko dostępne – można je zakupić choćby w internecie z przesyłką bezkontaktową pod drzwi mieszkania lub zrobić w domu samodzielnie. Po drugie – pozwolą specjalistyczne maski z dokumentami pozostawić lekarzom, jak poleca Światowa Organizacja Zdrowia. Maski ochronne nie zapewniają 100% uchronienia przed koronawirusem, lecz stanowią przeszkodę techniczną, jaka obniża zagrożenie przenoszenia tego dużego patogenu drogą kropelkową.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Przeważnie wykorzystywane są maski chirurgiczne jednorazowego użytku. Ich założeniem nie jest oczyszczanie powietrza, ale stwarzanie ruchowej bariery pomiędzy błonami śluzowymi natomiast ewentualnym zabrudzeniem. Zabezpieczają przed większymi częściami, o wielkości ponad 1 mikrometra (μm), natomiast nie przed samymi drobnoustrojami o wielkości zawieranej w nanometrach (w wypadku koronawirusa jest to 60–140 nm).

Maski przeciwpyłowe

Kolejnym typem masek jednorazowych są specjalistyczne maski przeciwpyłowe, jakie zakłada się podczas prac remontowo-budowlanych czy w zakładach rzemieślniczych (np. stolarskich). Doskonale zabezpieczają usta oraz nos przed pyłem, brudem i drażniącymi błony śluzowe substacjami sztucznymi. Taką maskę możemy zastosować także jako ochronę w trakcie epidemii koronawirusa. Zwróćmy uwagę na określenie na maseczce – wzór NR mówi o tymże, iż jest jednego użytku oraz może być wykorzystywana poprzez najwyżej 8 godzin. 

Pomoc psychologiczna dla dziecka

Redakcja mamydopogadania.pl

Redaktorzy na naszej stronie są ekspertami, którzy z pasją i zaangażowaniem tworzą treści specjalnie dla naszych czytelniczek. Każdy z nich posiada bogate doświadczenie i wiedzę w różnych dziedzinach, co pozwala nam dostarczać wartościowe, rzetelne i inspirujące artykuły. Nasz zespół redakcyjny składa się z profesjonalistów, którzy są nie tylko wykwalifikowanymi dziennikarzami, ale także specjalistami w takich obszarach jak lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Endometrioza
do matury z języka polskiego
Indywidualne zajęcia językowe dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?