Tablica manipulacyjna – zabawka w duchu Montessori

Powinno zwracać się szczególną uwagę na indywidualne potrzeby dziecka, jego etap rozwoju czy zainteresowania. Dziecko to jednostka, która może samodzielnie decydować i swobodnie wybierać akcesoria do zabawy czy nauki. Właśnie taka edukacja poprzez zabawę odbywa się w duchu Montessori. Zgodnie z tą filozofią to dziecko wie najlepiej, co w danym czasie chce robić i jakie umiejętności nabywać, natomiast dorośli mają mu tylko w tym pomóc i nadzorować.

Jedną z doskonałych zabawek, która jednocześnie bawi, ale też wpływa na wszechstronny rozwój malca, jest tablica manipulacyjna dla 2 latka. Z powodzeniem wykonasz ją samodzielnie, ale w pełni profesjonalną kupisz też w najlepszych sklepach z asortymentem dla dzieci. Co to jest tablica manipulacyjna i jakie zalety wykazuje? Dowiedz się już teraz.

 Jak działa tablica manipulacyjna?

 Sama tablica manipulacyjna to najczęściej prosta konstrukcja drewniana, na której zostają przymocowane różnorodne przedmioty codziennego użytku. Rodzice maluchów doskonale zdają sobie sprawę, że dzieci najchętniej bawią się właśnie takimi. Suwaki, zamki, korbki, kłódki, wtyczki, kabelki, kontakty, żarówki, klamki czy rurki, to nierzadko najlepsze do zabawy akcesoria. Dzięki tablicy manipulacyjnej można je dzieciom udostępniać przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa.

O tablicach manipulacyjnych mówi się, że są to najlepsze zabawki edukacyjne, które wpływają na wszechstronny rozwój. Rzeczywiście tak jest, bo wykorzystywanie poszczególnych elementów pozwala rozwijać tzw. małą motorykę, zdolności manualne, motorykę ręka-oko. Do tego dziecko rozwija nie tylko koordynację ruchową, ale także wzmacnia koncentrację uwagi, uczy się samodzielności, poznaje związki przyczynowo-skutkowe, uczy się metodą prób i błędów, a akcesoria zamieszczone na tablicy manipulacyjnej wpływają na wszystkie zmysły.

 Jeśli chcesz wykonać tablicę manipulacyjną samodzielnie

 Pamiętaj, że wykonanie tablicy manipulacyjnej jest możliwe, natomiast konieczne jest zwrócenie uwagi na istotne aspekty. Przede wszystkim ta edukacyjna zabawka musi być w pełni bezpieczna. Nie może zawierać małych ani ostrych elementów, którymi maluch może sobie wyrządzić krzywdę. Warto też zwrócić uwagę na indywidualny etap rozwoju malca oraz jego zainteresowania. Tablica manipulacyjna może być kolorowa, zawierać nawet bajkowe motywy, wystarczy pomalować ją ekologiczną farbą w ulubionym kolorze. Dzięki temu pociecha z całą pewnością chętnie będzie się nią bawić.

Redakcja mamydopogadania.pl