TOP 5 korzyści z kupowania dzieciom zabawek sensorycznych

Sklepy dla dzieci – zarówno te stacjonarne, jak i internetowe mają naprawdę bogatą ofertę zabawek wszelkiego rodzaju dla dzieci. Jeśli masz w domu dziecko w wieku niemowlęcym lub takie do 2 lat, koniecznie sprawdź najlepsze na rynku zabawki sensoryczne. Pięć podstawowych korzyści wynikających z zakupu sensorycznych zabawek, to:

 1. Rozwój intelektu dziecka.
 2. Nauka orientacji przestrzennej i oceny odległości.
 3. Rozwój zdolności motorycznych.
 4. Stymulacja rozwoju emocjonalnego.
 5. Wsparcie integracji zmysłu wzroku, dotyku oraz słuchu.

Decydując się na zakup takich zabawek dostarczysz dziecku już od najmłodszych lat odpowiednich bodźców do rozwoju. Dowiedz się więcej i sprawdź, jakie sensoryczne zabawki są obecnie polecane.

Zabawki sensoryczne – czym są?

Zabawki sensoryczne to produkty dla dzieci, które stymulują ich rozwój już od pierwszych tygodni życia. Warto dodać, że zabawki SI pozytywnie wpływają na psychikę dziecka, jego intelekt oraz ogólny rozwój umysłowy. Zasada działania takich zabawek jest prosta. Dziecko poprzez dotyk, słuch, a nawet smak rozwija się oraz interpretuje bodźce z otoczenia. Zabawki do terapii SI wyróżniają się takimi aspektami, jak:

 • skoczne melodyjki,
 • migające światełka,
 • różnorodne kolory,
 • zróżnicowane faktury,
 • błyszczące elementy,
 • i wiele innych…

Jeśli już szukasz idealnej zabawki sensorycznej dla swojego dziecka, koniecznie uwzględnij jego potrzeby. Najlepiej kup kilka modeli polecanych zabawek o różnych barwach, strukturach, a także natężeniu i rodzaju dźwięku. Dzięki temu szybko zauważysz czym Twoje dziecko najbardziej się interesuje i co wpływa na jego szybszy rozwój. Pamiętaj! Zabawki sensoryczne dla niemowląt wcale nie muszą być komplikowane – wręcz przeciwnie – im prostsze, tym lepiej.

Jakie zabawki sensoryczne są dostępne dla dzieci?

Zabawki sensoryczne ze względu na rodzaje i sposób oddziaływania na dziecko, dzielimy na:

 • dotykowe,
 • słuchowe,
 • wzrokowe.

To podstawowy podział tego typu produktów przeznaczonych do wspomagania rozwoju dziecka na kilku płaszczyznach jednocześnie. Najpopularniejsze są zabawki na układ integracji sensorycznej w formie dotykowej np. lalki, przytulanki lub książęcej sensoryczne o różnych strukturach. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat poznaje świat i uczy się nowych doznań. Dla nieco starszych dzieci świetnie sprawdzają się dotykowe zabawki w postaci gniotek z modeliny, plasteliny, a także masy solnej. 

Zabawki rozwijające słuch i wzrok to kolejna grupa produktów, która doskonale nadaje się do rozwoju zarówno malutkiego, jak i nieco starszego dziecka. Zadaniem takich zabawek jest poprawa funkcjonowania słuchu dziecka, a także jego wzroku poprzez zapamiętywanie obiektów i dopasowywanie ich do siebie. Na początek zacznij od takich zabawek, jak: grzechotki, szumiące misie lub cymbałki. Do rozwoju wzroku idealnie nadają się kostki sensoryczne, książeczki oraz projektory wyświetlające obrazy na ścianach.\

Pamiętaj! Zanim wybierzesz zabawkę sensoryczną dla swojego dziecka, skup się na tym, jakie zmysły najbardziej chcesz rozwinąć i z czym Twoje dziecko może mieć ewentualne problemy.

Redakcja mamydopogadania.pl