Ciemieniucha u noworodka

Ciemieniucha pojawia się u wielu noworodków. Jest to ciemno żółta skorupka na główce maleństwa, która wygląda bardzo nieestetycznie i jest trudna do usunięcia.

Jak walczyć z ciemieniuchą?

Wielu młodych rodziców często zastanawia się jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka. O radę i wskazówki warto zapytać położną środowiskową, pediatrę, położną w szkole rodzenia lub po prostu doświadczonych rodziców, którzy również borykali się z tym problemem.
Spora grupa osób twierdzi, iż pojawienie się ciemieniuchy u maleństwa jest oznaką braku właściwej higieny. Niestety nie do końca jest to prawdą, gdyż zmiany można zaobserwować u bardzo zadbanych niemowlaków.
Oczywiście aby zapobiec pojawieniu się skorupki główkę dziecka po każdej kąpieli należy czesać miękką szczotką. Regularne stosowanie szczotki pozwala stopniowo usuwać ciemieniuchę. Najlepiej gdy szczotka wykonana jest z naturalnego włosia. Szczotki i inne akcesoria do pielęgnacji dostępne są w wielu sklepach internetowych, w drogeriach, sklepach z akcesoriami dla małych dzieci oraz w aptekach. Ceny mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Szczotka pochodząca od znanego i renomowanego producenta to doskonały pomysł na prezent dla młodej mamy.

Pielęgnacja noworodka

Ważne jest również dokładne spłukiwanie szamponu i płynów do pielęgnacji z główki maluszka. Także nieodpowiednie kosmetyki mogą wywołać pojawienie się ciemieniuchy, dlatego warto stosować jedynie preparaty pochodzące od znanych i renomowanych producentów, które zawierają w pełni bezpieczny skład.
Po kąpieli na całe ciało i głowę niemowlaka można nanieść kilka kropel oliwki do pielęgnacji. Z biegiem czasu ciemieniucha zaniknie i nie pozostawi po sobie śladu.
Gdy ciemieniucha utrzymuje się zbyt długo lub niepokoi młodych rodziców warto udać się na konsultację do dermatologa. Specjalista przepisze specjalne maści, które pomogą szybko uporać się z tym zjawiskiem oraz wyznaczy termin wizyty kontrolnej.
Dobrego dermatologa w swojej okolicy można bardzo szybko znaleźć poprzez wyszukiwarkę internetową. W okno wyszukiwania wystarczy wpisać krótkie, ale konkretne hasło, na przykład najlepszy dermatolog Trójmiasto.
W wynikach wyszukiwania pojawią się adresy wielu obiektów oraz opinie i oceny innych pacjentów. Rzetelne informacje pozwolą wybrać jak najlepszy gabinet. Coraz częściej wizytę można zarezerwować poprzez portal internetowy co jest ogromnym udogodnieniem. Dzięki temu wizytę można umówić o dowolnej porze dnia. Koszt wizyty w renomowanym gabinecie prywatnym to kwota około dwustu złotych.

Redakcja mamydopogadania.pl