Jak lepiej dogadywać się z rodzicami?

Jako małe dzieci uważamy swoich rodziców za najwspanialsze osoby na świecie. Są według nas najmądrzejsi i są naszymi mentorami do czasu, kiedy my nie osiągniemy wieku nastoletniego, a nasze poglądy i sposób bycia zaczną się powoli kształtować.

Dlaczego relacje z rodzicami są takie ważne?

Dlatego, że spędzamy z nimi całe swoje życie. Teoretycznie możemy się od nich wyprowadzić po osiągnięciu pełnoletności, lecz ich obecność w naszym życiu nie zniknie. Będą naszym wsparciem, bądź koszmarem, ponieważ to od nas samych zależy jak będą wyglądały nasze relacje z rodzicami.

Im częściej pomagamy w domu, wracamy o wyznaczonej porze, czy przynosimy dobre oceny do domu, tym bardziej rodzice zaczynają nam ufać.
Łatwo jednak możemy zniszczyć to zaufanie jakimś kłamstwem, albo innym wybrykiem.

Na samym początku warto abyśmy zastanowili się nad tym, na czym zależy naszym rodzicom. Najczęściej są to proste i prozaiczne rzeczy, dotyczące porządku w domu, nauki i wykonywania innych obowiązków domowych.

Zaufanie rodziców

Pamiętajmy, że jeśli kłamiemy naszych rodziców, tym najbardziej możemy nadwyrężyć ich zaufanie względem tego co robimy.
W takiej sytuacji, kiedy już będzie po fakcie, a rodzice będą na nas wściekli, nie czekajmy aż nas o coś poproszą, tylko po prostu sami z własnej inicjatywy zróbmy coś, co sprawi im przyjemność wskutek czego podniesie poziom ich zaufania względem nas.

Jeszcze innym sposobem na odbudowanie zaufania i poprawę swoich relacji z rodzicami, jest zwykła rozmowa. Możemy spróbować porozmawiać o tym co nas trapi, lub po prostu o codziennych bieżących sprawach.
Taki kontakt sprawi, że relacja rodzic – dziecko się zacieśnia.

Pamiętajmy, że relacje z rodzicami są bardzo ważne. Dbajmy o nie jak najlepiej potrafimy, najlepiej kiedy zaczniemy to robić jak najszybciej.

Więcej podobnych artykułów na mamamigotka.pl

Redakcja mamydopogadania.pl