Jak urządzić kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie?

Chcesz sprawić dziecku radość i dać mu możliwość doskonałej zabawy na świeżym powietrzu? Warto zatem zainwestować w kącik zabaw w przydomowym ogrodzie. W tym artykule podpowiadamy jakie zabawki wybrać w tym celu.

Szalejąca na świecie pandemia sprawia, że dzieci nie mogą w pełni korzystać z placów zabaw i innych miejsc rozrywki stworzonych z myślą o najmłodszych. Jeżeli zatem istnieje taka możliwość warto wygospodarować w ogrodzie trochę miejsca i stworzyć kącik zabaw dla maluchów. Zabawa na świeżym powietrzu pomoże zadbać o prawidłowy rozwój dziecka i wzmocni jego odporność. Jeżeli nie wiecie jak zabrać się do tematu stworzenia mini placu zabaw w ogrodzie to poniższy poradnik jest właśnie dla Was.

W ogrodowym kąciku zabaw powinny znaleźć się urządzenia skierowane dla dziecka w praktycznie każdym wieku – dzięki temu plac zabaw będzie służył przez długi czas i sprawiał ciągłą radość.

Domek ogrodowy i zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci

Jeżeli tylko pozwala na to ilość miejsca w ogrodzie to warto zainwestować zarówno w domek dla dzieci jak i też zjeżdżalnie ogrodową. W domku pociecha będzie mogła przechowywać swoje skarby oraz mniejsze zabawki. Zjeżdżalnia natomiast może być połączona z domkiem i będzie zapewniać ciągłe źródło rozrywki. Wybierając zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz aspekt bezpieczeństwa. W końcu żaden rodzić nie chce aby jego dziecku stała się krzywda podczas zabawy.

W przypadku domków dla dzieci należy podjąć decyzję czy wybrać model wykonany z drewna czy też plastiku. Domki drewniane będą nieco trwalsze ale też droższe. Trzeba także pamiętać o tym, że wymagają one odpowiedniej konserwacji. Domki plastikowe są natomiast stosunkowo lekkie co sprawia, że bez problemu można je przenieść z jednego miejsca ogrodu do drugiego jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Piaskownica dla dzieci

W ogrodowym kąciku zabaw powinna znaleźć się również piaskownica. To zabawka, która pozwala dziecku wykazać się swoją twórczą wyobraźnią oraz rozwinąć zdolności manualne. Może to być zarówno miniaturowy model jak i też klasyczna, drewniana piaskownica z ławeczką. Warto zdecydować się na model z zamykaniem, który pozwoli ochronić piasek przed zabrudzeniami i nieczystościami.

Trampolina w ogrodzie

Posiadacze dużych ogrodów powinni również rozważyć zakup trampoliny. Jest to w końcu urządzenie które dostarcza maluchom niesamowitej radości w trakcie skoków w powietrze. Zabawa na trampolinie daje pociechom możliwość pozbycia się nagromadzonej energii i skumulowanych emocji. Decydując się na zakup trampoliny należy jednak pamiętać aby była ona zlokalizowana w miejscu, które pozwoli na nadzór nad dzieckiem. Jeżeli bowiem z trampoliny korzysta więcej dzieci stosunkowo łatwo o jakiś uraz.

Huśtawka czyli zabawka dla dzieci i dorosłych

Zarówno maluszki jak i też dorośli bardzo chętnie bujają się na huśtawce. Jest to zatem urządzenie, które będzie służyć do zabawy dzieciom i relaksu dorosłym. Wybierając huśtawkę należy zastanowić się czy wystarczy model pojedynczy czy też lepiej zainwestować w huśtawkę dwu osobową.

Kącik zabaw w ogrodzie – nie zapomnij o bezpieczeństwie

Planując organizację placu zabaw w ogrodzie należy koniecznie uwzględnić aspekt bezpieczeństwa zabawy. Z tego też względu należy pamiętać o tym na jakim rodzaju powierzchni będą zlokalizowane urządzenia do zabawy, z jakich materiałów wykonano zabawki ( nie mogą mieć ostrych krawędzi, wystających elementów ) oraz czy posiadają one niezbędne atesty bezpieczeństwa.

Redakcja mamydopogadania.pl