Kiedy założyć aparat na zęby?

Wielu spośród nas boryka się z różnego rodzaju wadami zgryzu. Niektóre z nich wymagają leczenia z wykorzystaniem rozwiązania, jakim jest aparat ortodontyczny(czasem określany także jako aparat na zęby).Kiedy należy założyć aparat na zęby? Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, przeczytaj poniższy tekst — znajdziesz w nim garść informacji dotyczących aparatów ortodontycznych.

Tymczasowy lub stały aparat na zęby — w jakich sytuacjach niezbędny?

Oczywiście, nie jesteśmy w stanie udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście o lekarza stomatologa, który na podstawie analizy zgryzu pacjenta może zalecić zastosowanie aparatu ortodontycznego.

Zasadniczo jednak aparat to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku wad zgryzu. Poniżej przedstawione niektóre z często występujących wad zgryzu:

  • stłoczenie zębów,
  • zgryz głęboki,
  • szparowatość,
  • przodo/tyłozgryz,
  • zgryz otwarty.

Zwalczanie tego typu defektów jest niezwykle ważne, ponieważ tego typu wady mogą przyczynić się na przykład do spadku odporności uzębienia, bólu głowy/żuchwy oraz wad wymowy. Jak zatem widać, nieprawidłowy zgryz to nie tylko problem natury estetycznej, ale także — o czym nie należy zapominać — także poważne utrudnienie w życiu codziennym

To jeszcze nie wszystko. Obecnie stomatolodzy zalecają stosowanie aparatu ortodontycznego także w sytuacji, gdy członkowie jego rodziny (rodzice, dziadkowie) także borykali się z podobnym problemem w przeszłości. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż źródeł defektu zgryzu upatruje się także w uwarunkowaniach genetycznych.

Kiedy warto pomyśleć o założeniu aparatu na zęby?

Tymczasowy lub stały aparat na zęby to rozwiązanie, które jest kojarzone przede wszystkim jako środek stosowany u dzieci i osób w wieku nastoletnim. Tymczasem, nic nie stoi na przeszkodzie, by także osoby dorosłe korzystały z takiej formy leczenia. Wręcz przeciwnie: takie działanie — jeżeli jest konieczne — poprawi komfort życia (zarówno zawodowego, jak i prywatnego).

Oto niektóre spośród uwarunkowań, które sprawiają, że warto zastanowić się nad wizytą w gabinecie dentystycznym:

  • urazy mechaniczne uzębienia (np. po wypadku rowerowym),
  • nawracająca próchnica,
  • wspomniane już bóle żuchwy i głowy,
  • uczucie, że zęby są „niestabilne” i są słabo osadzone w dziąsłach.

Ortodonta Warszawa

Jeżeli wystąpią wyżej wymienione sytuacje, dobrym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Ortodonta Warszawa udzieli niezbędnych informacji odnośnie zakresu dalszego leczenia oraz tego, czy terapia jest w ogóle potrzebna. Doradzi odpowiedni aparat na zęby, dobierze najlepsze akcesoria.

Redakcja mamydopogadania.pl