Zęby niemowlaka – jak o nie dbać

Zęby są bardzo ważne niezależnie od wieku. Warto dbać o nie już u małych dzieci, gdy tylko pojawią się pierwsze zęby mleczne. Nieleczona próchnica jest powodem wielu chorób, dlatego tak ważne jest regularne leczenie pojawiających się ubytków.

Leczenie mleczaków

Bardzo ważne jest leczenie mleczaków, gdyż próchnica może przenieść się również na zęby stałe. Wiele młodych rodziców zastanawia się jak dbać o ząbki u niemowlaka. Okres wyżynania się zębów to dość trudny czas, gdyż niemowlak często jest marudny, cierpi na bolesność dziąseł i niekiedy zmaga się również z wysoką temperaturą. Dobrym rozwiązaniem jest zakup maści przeciwbólowej oraz różnego rodzaju gryzaków, które przyniosą maleństwu ulgę. Ważne, aby wszystkie produkty były w pełni bezpieczne i posiadały niezbędne atesty.
Należy dbać także o właściwą higienę dziąseł małego dziecka i przed snem oczyszczać je z mleka i innych resztek. Pozostawienie resztek pokarmu może skutkować pojawieniem się bolesnych pleśniawek i stanów zapalnych, które są trudne do wyleczenia.
W tym celu najlepiej sprawdzi się silikonowa nakładka na palec, która pozwala swobodnie dotrzeć w niewielkie przestrzenie w buzi maleństwa. Gdy pojawi się pierwszy ząbek na nakładkę można nanieść niewielką ilość odpowiedniej pasty dostosowanej do wieku dziecka.
Pasty dla niemowląt zawierają naturalny skład i mają neutralny smak. Silikonowe nakładki i inne akcesoria dostępne są w drogeriach, aptekach oraz w sklepach akcesoriami dla małych dzieci. Dobrym wyborem są produkty pochodzące od znanego i renomowanego producenta, które cechuje bardzo wysoka jakość i niezawodność.

Pomoc lekarza

O pomoc w doborze właściwych produktów można poprosić pediatrę lub zaprzyjaźnionego stomatologa. Na pierwszą wizytę do dentysty można zabrać już dwulatka. Wizyta adaptacyjna wiąże się z poznaniem przez dziecko gabinetu i podstawowych narzędzi. Taka metoda znacząco zmniejsza poziom stresu związany z pierwszą wizytą.
Maluch powinien regularnie odbywać wizyty kontrolne, aby wszelkie ubytki zostały jak najszybciej wyleczone. Wielu renomowanych specjalistów zaleca również lakowanie mlecznych zębów, aby uchronić je przed próchnicą.
Gdy stałe zęby wyrosną krzywo konieczna może okazać się wizyta u ortodonty. Specjalista dostosuje metodę leczenia i oceni stan wady. U dzieci zwykle wystarczający jest aparat ruchomy, który należy zakładać jedynie po południu bądź na noc. Koszt leczenia ortodontycznego mieści się w przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto rozpocząć leczenie jak najszybciej.

Redakcja mamydopogadania.pl